2016-01-14

Co to jest chronograf i do czego służy?

Co to jest chronograf i do czego służy?
Współcześni producenci zegarków prześcigają się w urozmaicaniu swoich produktów dodatkowymi funkcjami i urozmaiceniami, przy czym nie wszystkie z nich są naprawdę użyteczne. Jednym z niewątpliwie przydatnych urządzeń jest natomiast chronograf. Przyjrzyjmy się dokładniej temu narzędziu.


Podstawowa definicja i zastosowania


Ujmując sprawę w wielkim skrócie, chronograf to nic innego niż zegarek z funkcją stopera ? wyjaśnia specjalista firmy Demus. Stoper, czyli sekundomierz, pozwala na precyzyjne odmierzanie bardzo małych odcinków czasu ? jego dokładność wynosi nawet 0,1 części sekundy! Najpopularniejsze stopery mają zakres odcinka ograniczony do 30 minut, a ich mechanizmy umożliwiają zatrzymanie i wyzerowanie mierzonego czasu. Pierwszym zastosowaniem dla chronografu, jakie przychodzi nam do głowy, jest zazwyczaj mierzenie czasu sportowcom, np. sprinterom. Nie mniejsze znaczenie mają one jednak również w badaniach naukowych i szeroko pojętym przemyśle, czy nawet w... kuchni.


Zegarek z chronografem


Chronograf jest coraz częściej stosowaną dodatkową funkcją w ręcznych zegarkach analogowych. Taki manualny stoper najczęściej widnieje na tarczy zegarka w postaci mniejszego pierścienia ze specjalną wskazówką. Jego obsługa jest dziecinnie prosta i sprowadza się do operowania jednym przyciskiem, tzw. pusherem, który służy zarówno do uruchomienia pomiaru, jego zatrzymania i wyzerowania ? mówi ekspert zakładu zegarmistrzowskiego Demus.
Bardziej skomplikowane zegarki z chronografem posiadają nawet 3 mniejsze tarcze, które umożliwiają odczyt nie tylko sekund, ale też minut i godzin, co czyni zegarek jeszcze bardziej funkcjonalnym. W przypadku takich zegarków z boku koperty znajdują się zwykle 2 przyciski: osobny do uruchamiania/zatrzymywania chronografu i drugi, do zerowania wyniku.


Dla kogo chronograf


Zegarki z chronografem są wybierane nie tylko przez sportowców, którzy chcą monitorować za ich pomocą swoje treningi. Największymi i najbardziej wiernymi fanami zegarków z chronografem są przede wszystkim wielbiciele ich wyjątkowej stylistyki, którzy cenią sobie nie tylko funkcjonalność wbudowanego w zegarek stopera, ale także jego unikalny wygląd.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-02-16
Sprawnie i bezproblemowo. Polecam
2021-01-25
Zamówienie zrealizowane w pełni profesjonalnie.
pixel